
Hond op reis
Cultuur 2.156 keer gelezenLeidschendam - In het Damcentrum zijn drie bronzen honden te zien. Alledrie in actie. Twee rennen op het plein. De derde, op de hoek van de Damlaan, zit rechtop en houdt de voorpoten omhoog. Hij draait zijn kop richting Sluisplein, waar drie stoere ‘Damwachters’ de geschiedenis van Leidschendam verbeelden. Die zijn ook gemaakt door beeldhouwer Hans Kuyper (1955) en barsten, net als de Damwachters, van de symboliek.
Door Anne Marie Boorsma
De rennende honden laten de Damwachters (vorige keer besproken) achter zich. Wat hebben ze een haast. Ze willen maar wat graag de wereld verkennen, maar het verleden in één keer afschudden, dat kunnen ze niet. Ze sjouwen nog spullen met zich mee die herinneren aan het ooit zo huiselijke leven. Zo heeft de ene hond een schattig roodgeverfd lampje met kap op de rug en de ander een rood kabouterhuisje met raampjes en schuin dakje. De dieren balanceren op sokkels van groene stenen. Eenzelfde soort die we al eerder zagen bij de Damwachters.
De derde hond zit zeker niet onderuit. Ook hij is in actie. Hij strekt zijn rug, draait zijn gespierde hals en heft kin en neus de lucht in. Ruikt hij soms iets? Op zijn rug geen lampje. Daarvoor is een rugzakje in de plaats gekomen. En het huisje… daar zit hij op. Het trouwe beest heeft het ouderlijk huis verlaten en trekt vol goede moed de wereld in. Maar niet zonder eerst nog om te kijken en de geur van het ouderlijk huis, het verleden, op te snuiven. De hond is het symbool van de toekomst.
Het drietal is natuurlijk in wezen één en dezelfde. Ze drukken de verschillende fasen van beweging uit. Hans Kuyper heeft zich laten inspireren door Eadweard Muybridge (1830-1904). Deze beroemde fotograaf was gefascineerd door de verschillende lichaamsstanden van een paard in galop. Muybridge kreeg het voor elkaar om die vast te leggen door een reeks fototoestellen achter elkaar foto’s te laten nemen.
Het zo goed mogelijk weergeven van mens of dier in beweging is altijd een uitdaging geweest voor kunstenaars. Vooral voor de zo genaamde futuristen (1909-1914). Dan denk ik bijvoorbeeld aan Marcel Duchamp die in 1912 zijn beroemde ‘Naakt dat de trap afdaalt’, schildert. Hierin heeft hij de verschillende fasen van het lopen verbeeld.
De in Voorburg geboren kunstenaar Hans Kuyper heeft veel beelden gemaakt voor de openbare ruimte. Ze staan onder andere in Amsterdam. In zijn atelier in Delft maakt hij daarnaast wandobjecten en kleine beelden. Hij gebruikt opvallend veel kleur en ze zijn vaak ook nog erg grappig.
Voor reacties en info over (online) cursussen kunstgeschiedenis: www.annemarieboorsma.nl.
















