
Sierhek Park Vreugd en Rust
HistorieVoorburg - In 2024 viert de Stichting ‘Mooi Voorburg’ haar 13e lustrum. Gedurende haar 65-jarig bestaan heeft de stichting bij diverse monumenten of andere interessante locaties in Voorburg groene informatiebordjes geplaatst. Maandelijks wordt een van deze monumenten belicht in Het Krantje. Deze week aandacht voor het Sierhek Vreugd en Rust bij de ingang aan de Parkweg. Zie ook www.mooivoorburg.nl.
Wie via het grote sierhek aan de Parkweg de buitenplaats Vreugd en Rust binnenkomt voelt meteen dat deze entree een bijzondere voorgeschiedenis heeft. Oorspronkelijk ontworpen voor de wereldtentoonstelling in Brussel in 1910, heeft het sierhek jarenlang als toegangspoort van buitenplaats Hoekenburg in Voorburg-West gediend. Omdat een deel van die buitenplaats moest wijken, kwam het monumentale hek op de gemeentewerf terecht. Het lag daar weg te roesten totdat een voormalig bestuurslid van Mooi Voorburg het in 1963 aantrof. Het bestuur besloot tot restauratie van het monumentale hek. Tegelijkertijd begon de zoektocht naar een geschikte plek. Tien jaar later, na het vinden van een restaurateur, financiën en een geschikte plaats, werd het gerestaureerde en van vergulde sierhek aangeboden aan de gemeente. Het monumentale sierhek biedt een prachtige doorkijk naar de historische buitenplaats Vreugd en Rust.

Bij onderzoek naar het sierhek stoot een medewerker van de gemeente op een tijdschriftartikel over de wereldtentoonstelling in Brussel in 1910 met afbeeldingen van de Nederlandse inzending, bestaande uit een paviljoen met daarvoor een ‘Hollandse tuin’. Vier sierhekken geven toegang tot die tuin. De maker van twee hekken was de Rotterdamse edelsmid en ontwerper Leendert Ringlever (1870-1940) die ook een hek in Louis XIV stijl ontwierp. Ringlever won voor zijn inzendingen een gouden medaille. De Amsterdamse smid A. J. Dingemans tekende voor de andere twee sierhekken. Het is niet bekend of die nog bestaan. Maar het tweede hek van Ringlever (b)lijkt aan het Oosteinde in Voorburg te staan. Het hek van Eemwijk vertoont zo’n opvallende gelijkenis met het hek van Ringlever dat het niet anders kan dan dat dit het andere hek is.
Het park was terug toe aan een opknapbeurt. Mooi Voorburg-bestuurslid Joost Heuvelink maakte een plan om het park naar de oude luister van de beroemde tuinarchitect Zocher jr. te herstellen. Met financiële steun van de Provincie Zuid-Holland en ondersteuning van de initiatiefnemer ging de gemeente aan de slag. Bij historisch onderzoek vond Heuvelink een kaart uit 1910 van de toen bestaande situatie. Deze bewees goede diensten. Oude zichtlijnen, paden en beplanting konden zo worden hersteld. Het plan voorziet ook in het opnieuw vergulden van het sierhek. Dan is de renovatie echt àf.

















