bruggetje over de Goo Wetering in Vlietzoom Oost (Schrepelpad).
bruggetje over de Goo Wetering in Vlietzoom Oost (Schrepelpad).
DENK-DOE-DUURZAAM

Het spant erom in de Vlietzoom

Actueel

Leidschendam-Voorburg - Duurzaam Leidschendam-Voorburg zet zich in voor verduurzaming en vergroening van onze gemeente. Er gebeurt al veel, maar het kan en moet beter. In deze columns doen we suggesties hoe we als inwoners en als gemeente verdere stappen kunnen zetten. Zie hier voor al uw lokale duurzame nieuwtjes.   

Door Sander Wennekers

De commissie Ruimte van de Haagse gemeenteraad hield op 4 juni een werkbespreking over de toekomst van de Vlietzoom. Dat is de tussen de A4 en de Vliet gelegen zone, die loopt van Hoornwijck tot Leidschendam-Zuid. Sinds 2002 is Den Haag hier het bevoegd gezag. Den Haag werkt aan een gebiedsvisie, die volgend jaar door de Haagse gemeenteraad moet worden vastgesteld. Die gebiedsvisie is ook van belang voor de inwoners van Leidschendam-Voorburg.

Die inwoners maken zich terecht grote zorgen. Er zijn namelijk allerlei ruimteclaims op dit nu nog overwegend landelijke gebied van 300 hectare met weilanden, tuinenparken, watergangen, een sportpark, een golfbaan, het Molenvlietpark en oude buitenplaatsen. De claims betreffen ruimte voor nog meer sportvelden en vooral ook een aanzienlijke uitbreiding van het bedrijventerrein. Den Haag zou graag de afvaloverslag uit de Binckhorst naar de Vlietzoom verplaatsen, wat op de Westvlietweg een enorme toename van vrachtwagenverkeer zou veroorzaken en infrastructurele ingrepen zou vereisen, zoals het aanleggen van een haven.

De claims zijn onderbouwd met in opdracht van Den Haag uitgevoerde onderzoeken. Wat echter ontbreekt is een onderzoek naar de natuurwaarden van het gebied. Toen de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming (AVN) dit eind 2024 ontdekte, werd in 3 maanden tijd samen met andere lokale natuurorganisaties de beschikbare kennis over de natuur in het gebied in kaart gebracht (zie avn.nl). Op 4 juni werden de bevindingen gepresenteerd aan de Commissie Ruimte en aan verantwoordelijk wethouder Robert van Asten.

Het gebied blijkt een verrassend rijke natuur te hebben. De soortenrijkdom is er vergelijkbaar met die in het Haagse bos. Op een wandeling kunt u er boomkruipers, een groene specht, een ijsvogel, een egel en hazen tegenkomen. In de schemering diverse vleermuizen, en als u geluk hebt misschien een marter. Wel zijn er diverse fysieke barrières, zoals de A12, het bedrijventerrein, en Drievliet, waardoor het gebied versnipperd is. En de drukke Westvlietweg maakt een aangename wandeling langs de Vliet onmogelijk.

Hoe gaat het nu verder? De gemeente heeft drie varianten voor de gebiedsinrichting aan de gemeenteraad voorgelegd. In alle drie vinden we de natuur helaas onvoldoende terug. Gelukkig heeft de Vlietzoom Alliantie, met ondersteuning van diverse gebiedseigenaren en bewoners- en belangenorganisaties, een alternatieve (vierde) variant laten opstellen. Deze schetst een perspectief met nadruk op behoud en versterking van het landschap van de Vlietzoom.

Volgens de planning moeten de varianten na de zomer een planMER doorlopen. Onzeker is nog of variant 4 daarbij gelijkwaardig wordt meegenomen. Daar moet m.i. krachtig op aangedrongen worden. Op 3 september zal de commissie Ruimte een debat houden over de Vlietzoom. Daar kan ook besloten worden welke varianten meegenomen moeten worden in de planMER.

Het gaat erom spannen straks!

UPDATE: De provincie Zuid-Holland gaat aan de slag met plannen om van de Vlietzoom een aantrekkelijk groen en cultureel gebied te maken. Dat is het resultaat van een motie van het CDA, die op woensdag 11 juni unaniem werd aangenomen door Provinciale Staten. Het is echter vooral een zaak van de gemeente Den Haag, dus niet duidelijk is wat deze gemeente hiermee kan, of moet doen.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant