
Albert Katuku schrijft over ontworteling en hoop
Actueel 134 keer gelezenLeidschendam - De in Leidschendam woonachtige Nederlands-Congolese schrijver Albert Katuku heeft op vrijdag 5 juni 2026 zijn nieuwe roman ‘Niets dan tranen – Tussen verloren thuislanden en stille hoop’ uitgebracht bij uitgeverij Uitgeverij Boekscout.
Katuku, die werkzaam is bij de gemeente gemeente Leidschendam-Voorburg, baseert zijn literaire werk op een intercultureel perspectief waarin persoonlijke ervaringen en maatschappelijke betrokkenheid samenkomen.
Congo
Katuku werd in 1963 geboren in de Democratische Republiek Congo en verliet zijn geboorteland in 1994 om politieke redenen. Na zijn komst naar Nederland vroeg hij asiel aan en verkreeg in 1999 de Nederlandse nationaliteit. Hij bouwde sindsdien een nieuw bestaan op in Nederland, waar hij inmiddels al jaren werkzaam is binnen de publieke sector. Hij woont met zijn gezin in Leidschendam.
Ontworteling
In zijn nieuwe roman staat het thema ontworteling centraal. Het verhaal beschrijft twee mensen die elkaar ontmoeten in een asielzoekerscentrum, waar zij na hun vlucht uit verschillende landen in Nederland wachten op duidelijkheid over hun toekomst. Hun gedeelde onzekerheid, trauma’s en verlies vormen de basis voor een fragiele band die zich ontwikkelt tussen kleine gebaren en stiltes.
“Vallen is geen falen, maar dat wordt het pas als je weigert op te staan,” aldus Albert Katuku. “Dat is de ware ziel van het boek.”
Veerkracht
Volgens de auteur gaat het werk niet alleen over verlies en pijn, maar ook over de veerkracht van menselijke verbondenheid in moeilijke omstandigheden. Hoop, hoe broos ook, speelt daarbij een belangrijke rol. De roman benadrukt hoe mensen in extreme situaties toch betekenis en nabijheid kunnen vinden, zelfs wanneer taal, cultuur en verleden hen van elkaar scheiden. Thema’s als menselijkheid, wederopbouw en het zoeken naar een nieuw thuis lopen als een rode draad door het verhaal.
Maatschappelijke vraagstukken
Katuku combineert zijn schrijverschap met zijn werk bij de gemeente en is daarnaast actief betrokken bij maatschappelijke vraagstukken. Hij schrijft in het Nederlands, Frans en Engels. Zijn werk past binnen een bredere literaire ontwikkeling waarin migratie, identiteit en interculturele ervaringen steeds vaker centraal staan.
‘Niets dan tranen’ iss op 5 juni uitgebracht en is verkrijgbaar voor €20,99, inclusief verwerkings- en verzendkosten binnen Nederland en België. Het boek is voorzien van ISBN 9789465441610.
















