Blauwtong komt onder meer voor bij schapen, geiten en runderen, kameelachtigen, lama's en alpaca’s, hertachtigen, giraffen en okapi’s.
Blauwtong komt onder meer voor bij schapen, geiten en runderen, kameelachtigen, lama's en alpaca’s, hertachtigen, giraffen en okapi’s.

Blauwtong in Leidschendam vastgesteld

Breaking News

Leidschendam - Sinds september 2023 zijn er besmettingen met het blauwtongvirus geconstateerd. De laatste keer dat dit virus in Nederland voorkwam was in 2009. Ook in Leidschendam is de ziekte deze week opgedoken.

De Nederlandse Voedselwaren Autoriteit (NVWA) heeft bekengemaakt dat er in Leidschendam één geval daadwerkelijk is vastgesteld door middel van bloedonderzoek. Verder zijn er twee gevallen waarbij de besmetting ‘klinisch’ geconstateerd is op basis van kenmerkende symptomen, zonder dat dit verder onderzocht is in een laboratorium.

Blauwtong is een dierziekte die wordt veroorzaakt door het blauwtongvirus (BTV). Het virus komt onder meer voor bij schapen, geiten en runderen, kameelachtigen, lama’s en alpaca’s, hertachtigen, giraffen en okapi’s. Ook andere herkauwers kunnen besmet worden. De besmettingen komen door de beet van kleine muggen (knutten) die besmet zijn met het virus. Blauwtong is geen zoönose en kan niet overgaan van dier op mens.

Symptomen
Alleen bij dieren die erg ziek zijn kleurt de tong blauw. Andere symptomen van blauwtong zijn: hoge koorts, veel speeksel aanmaken, kwijlen, zwelling van de kop (ook van tong en lippen), pijn en ontsteking van de kroonrand bij de hoeven, niet meer eten, veel liggen, kreupel lopen en met een bolle rug staan om de pijn in de poten te verlichten

Als gevolg van deze symptomen kunnen dieren overlijden. Vooral schapen hebben veel last van de ziekte. Infecties bij andere dieren zoals runderen en geiten verlopen vaak met minder ernstige verschijnselen. Besmette runderen hebben vaak wel veel virus in het bloed en het virus blijft ook langer in het bloed. Daardoor is er meer risico dat runderen het virus verspreiden.

Er geldt een meldplicht voor blauwtong. Veehouders of dierenartsen moeten het melden als ze vermoeden dat hun dieren mogelijk blauwtong hebben. Zijn uw dieren gevaccineerd tegen blauwtong maar vertonen ze toch duidelijk merkbare symptomen van blauwtong? En is deze besmetting bevestigd via bloedonderzoek? Meld dit dan bij het Bureau Diergeneesmiddelen van het CBG.

Houdt u dierentuindieren? Meld een verdenking van blauwtong dan bij de NVWA. Neem hiervoor contact op met het Landelijk meldpunt dierziekten: 045 - 546 31 88.

Vaccinatie
De minister van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur heeft door middel van een versnelde procedure drie vaccins tegen het blauwtongvirus goedgekeurd voor gebruik. De vaccins zijn voor zowel schapen als runderen beschikbaar. Vaccinatie tegen blauwtong is in Nederland niet verplicht. Veehouders mogen zelf bepalen of zij dit willen. Meer informatie hierover vindt u op de website van de Rijksoverheid.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Het laatste deel van het drieluik komt van het blazersensemble ‘Giusto' o.l.v. Peter le Feber met ‘Ma Mère l'Oye' (Moeder de Gans) van Maurice Ravel (foto: pr).
Muzikaal drieluik tijdens concert in de Koningkerk Actueel 8 uur geleden
De bijeenkomst bouwt voort op de drukbezochte theateravond Flip de Norm in juni (archieffoto pr).
Smartphonewijs Voorburg organiseert Oudercafé Actueel 9 uur geleden
Start van de archeologische rondwandeling aan de Prinses Mariannelaan (foto: AWLV).
Laatste archeologische rondleiding Park Arentsburgh van dit jaar Actueel 11 uur geleden
Tijdens de bijeenkomst bleek dat de specifieke uitdagingen van Stompwijk en het buitengebied onvoldoende aan bod komen (foto: pr).
Stompwijkse ondernemers willen betere belangenbehartiging Actueel 13 uur geleden
Afbeelding
Nootdorpse Ketelshow op zaterdag 31 oktober Zakelijk 13 uur geleden
Afbeelding
Werken met hart, aandacht en liefde voor mensen met dementie Zakelijk 15 uur geleden 1

Uit de krant