Meisje op skippybal/ spelen in vrijheid, Joke Luxemburg, 2004, Laan van Haagvliet, hoek Oranjelust Voorburg (foto: Marian Kokshoorn).
Meisje op skippybal/ spelen in vrijheid, Joke Luxemburg, 2004, Laan van Haagvliet, hoek Oranjelust Voorburg (foto: Marian Kokshoorn).
KUNST IN LEIDSCHENDAM-VOORBURG

Blij meisje op skippybal

Cultuur 1.108 keer gelezen

Voorburg - Op een groenstrook aan de Laan van Haagvliet in Voorburg staat een klein bronzen beeld op een smalle sokkel. We zien een vrolijk meisje waar de energie van afspat. Ze lacht breeduit en houdt het handvat van haar skippybal stevig vast. Ze staat op het punt een reuzensprong te maken.

Door Anne Marie Boorsma

Het meisje heeft een truitje aan met korte mouwen en haar broek is aan de onderkant omgeslagen. Prima kleding om lekker te springen op een grote met lucht gevulde bal. Fijn ook dat haar lokken bij elkaar gebonden zijn met twee elastiekjes met balletjes eraan. 

Het moet natuurlijk niet gebeuren dat je haar voor je ogen wappert als je net bezig bent je af te zetten om een enorme luchtsprong te maken. Ze kijkt schuin naar omhoog. Ongetwijfeld kijkt ze naar haar vader of moeder, de juf, of een vriendin. ‘Kijk eens wat ik kan’, zegt haar lachende mond, ronde konen en grote ogen. Ze is een zelfverzekerd meisje.

Goed dat ze buiten speelt. Frisse lucht en bewegen, zeker voor een kind in de groei, is belangrijk: goed voor het immuunsysteem, de spierontwikkeling en de doorbloeding van de hersenen. En vergeet de sociale kanten niet. Samen met andere kinderen hollen, klimmen, springen en weer doorgaan, leert je samenwerken, maakt je veerkrachtig, geeft zelfvertrouwen en leert dat je soms wint en soms verliest: ‘wie kan het hoogst en het verst springen?’

De springbal geeft je een gevoel van vrijheid en stimuleert de fantasie. Je kan springen als een kangoeroe, paard, of haas. Het maakt je beenspieren sterk, maar je moet ook goed kunnen balanceren, want anders kukel je ervan af. Hartstikke goed voor je houding. Dat geldt natuurlijk ook voor grote mensen.

De skippybal, of kangoeroebal, is uitgevonden door de Italiaan Aquilino Cosani (1924-2016). Hij noemde zijn uitvinding eerst Pon-Pon, een Italiaans stripfiguurtje. Bij ons is hij genoemd naar Skippy, het hoofdpersonage uit de razend populaire Australische tv-serie: ‘Skippy, the Bush Kangaroo’.

Vooral in de jaren tachtig werd de skippybal geweldig populair. Je kon hem overal kopen in de speelgoedwinkels, maar ook bij tankstations. En ja, er zijn ook skippyballen voor volwassenen, en zelfs voor dieren. Zo worden in sommige stallen van kalvermesterijen skippyballen opgehangen. De babykoetjes stoten ertegen, wat de verveling schijnt te verdrijven en het onderling contact verbetert. Of ze er nou echt gelukkiger van worden, vraag ik me wel af. 

Het beeld van het skippy-ballende meisje is onthuld in 2004 om een bijzondere reden. Het was toen al voor de 25ste keer dat de speciale Oranjelustspelen op Bevrijdingsdag werden georganiseerd. Een straatspeeldag waarbij kinderen kunnen deelnemen aan spelletjes, zoals skippyballen, maar ook zaklopen, blikgooien en ringsteken. En voor de kleine artiesten is er ook een talentenjacht.

Dit vrolijke beeldhouwwerk is gemaakt door de Voorburgse kunstenares Joke Luxemburg. Ze werd geboren in Oldenzaal in 1943. Ze doorliep de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag en volgde lessen van Jan Naezer aan de Vrije Academie Vlietstreek in Voorburg.

Ga voor reacties en informatie over (online) cursussen kunstgeschiedenis naar de website www.annemarieboorsma.nl.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant